Przejdź do głównej zawartości

Jaka opona do gravela? Moje Top 10 opon gravelowych

opony do gravela


Rower typu gravel bardzo szybko zdobył dużą popularność i jeszcze z dwa lata temu, modeli opon do gravela nie było za dużo. Obecnie każdy większy producent ogumienia, ma w swojej ofercie kilka modeli opon gravelowych. Top10 opon do gravela:

  1. Panaracer GravelKing
  2. Tufo Speedero
  3. Schwalbe G-One
  4. Tufo Thundero
  5. WTB Resolute
  6. Continental Speedride
  7. Continental Terra Speed
  8. Maxxis Rambler
  9. Vittoria Terreno
  10. Pirelli Cinturato Gravel Hard Terrain 

1. Panaracer GravelKing

Znany i ceniony japoński producent opon rowerowych. Na gravelkingach SK w rozmiarze 43C przejechałem już ponad 7000 km. Zużycie na tylnej oponie jest znaczne ale sądzę, że spokojnie do 10000 km opona dałaby radę. Obecnie zamieniłem miejscami opony i powinny jeszcze ten sezon posłużyć. Panaracer udostępnia aż cztery rodzaje tych opon:

  • GravelKing Slick - głodki bieżnik o charakterze bardziej szosowym
  • GravelKing SS - semi-slick, szybkie na asfalcie i dobre na ubity szutr
  • GravelKing SK - niskie opory toczenia i idealny bieżnik na szutry i leśne ścieżki, co ciekawe, opona jest dostępna nawet w rozmiarze 700x50C!
  • GravelKing EXT - najbardziej agresywny bieżnik, typowo na cięższy teren i błoto

    2. Tufo Speedero

    Tufo to czeska marka, która zbiera bardzo pozytywne opinie o swoich oponach. Model Speedero, to opony o wysokim oplocie TPI, niskich oporach toczenia i bieżniku, który pozwala na szybszą, jak na gravela, jazdę po asfalcie. Występuje w rozmiarze 700x40C i jest oczywiście Tubless Ready.

    3. Schwalbe G-One

    Niemieckiej marki Schwalbe nie trzeba nikomu przedstawiać. Produkują opony praktycznie do każdego roweru. Osobiście, z sukcesem użytkuję ich Jumbo Jim w fatbike. Również do gravela mają całkiem szeroką gamę produktów. Od bardziej "szosowych" do bardziej "górskich" opon gravelowych:

    • G-One Speed - szybka opona o mniejszym bieżniku, w rozmiarze od 30 do 50 mm
    • G-One Allround - najbardziej uniwersalna opona gravelowa marki Schwalbe, także o dobrym stosunku cena/jakość, w rozmiarze od 35 do 40 mm, jedna z chętniej wybieranych opon gravelowych
    • G-One Bite - o bardziej agresywnym bieżniku, w rozmiarze od 40 do 50 mm
    • G-One Ultrabite - opona gravelowa przeznaczona na bardziej ekstremalne warunki o sporym bieżniku, w rozmiarze 40 - 50 mm
    • G-One R (Race) - opona, która miała swoją premiere w połowie 2021 roku. Jest to model z mieszanką i bieżnikiem przeznaczonym do zawodów gravelowych. Zastosowano w niej karkas Super Race i mieszankę Addix Race, czyli technologie z topowych wyścigowych opon tego producenta. Nowy profil opony, który lepiej trzyma na zakrętach niż poprzednie G-One, Schwalbe porównuje do bumerangu. Opona jest dostępna w dwóch rozmiarach 700x40 i 45C.

    4. Tufo Thundero

    Thundero - to kolejna czeska opona, tym w odróżnieniu od modelu Speedero, o bardziej agresywnym bieżniku. Gdy stosunek "szosy" do "terenu" przeważa w kierunku tego drugiego, będzie to lepszy wybór od Speedero. Dostępna tylko w jednym rozmiarze 700x40C.

    5. WTB Resolute

    Kultowa dla niektórych marka opon rowerowych. Amerykański producent ma w swojej ofercie kilka modeli opon gravelowych. Większość z nich, jest jednak nastawiona na bardziej terenowe trasy niż asfalt. WTB Resolute są właśnie takimi oponami, z nastawieniem na szutry i leśne ścieżki. Dokładnie na takich oponach, wyjeźdza z fabryki najbardziej znany wyprawowy gravel, czyli Marin Four Corners. Występują w rozmiarze 700x42C oraz 650x42C (mogą być rozwiązaniem jeśli mamy dwa komplety kół).

    6. Continental Terra Speed

    Continental Terra Speed to jedne z najszybszych gravelowych opon w teren. Również na asfalcie nie generują dużych oporów toczenia. Wady? Dość szybko znikający bieżnik. Dostępne w rozmiarze 700x35/40 oraz 650x35/40. Dobre rozwiązanie jeżeli startuje się w zawodach.

    7. Maxxis Rambler

    Kolejny amerykański producent. Ramblery są fabrycznie montowane w, jednych z wygodniejszych graveli, czyli Merida Silex. Ramblery to typowo gravelowe opony off-road. Nie mają złych opinii ale nie cieszą się u nas dużą popularnością. Być może dlatego, że konkurencja jest bardzo duża, a Ramblery nie mają bardziej charakterystycznych cech. Są za to dostępne w wielu rozmiarach od 650x47C do aż 700x50C.

    9. Vittoria Terreno

    Uznany włoski producent opon rowerowych. Dla "gravelowców" marka przygotowała cztery różne opony:

    • Vittoria Terreno Zero - najbardziej łagodny bieżnik, z przeznaczeniem głównie na asfalt i ubite trasy
    • Vittoria Terreno Dry - najbardziej uniwersalna opona gravelowa Vittorii, o większym bieżniku niż Zero ale nadal z przeznaczeniem na bardziej ubite tereny. Zwyciężca testu na najlepszą oponę gravelową Gran Fondo z 2020 roku. Są to teraz moje nowe opony po GravelKingach SK i po prawie 500km mogę powiedzieć, że to kolejny strzał w 10!
    • Vittoria Terreno Wet - opona na mokre warunki , błoto i cieższy teren
    • Vittoria Terreno Mixed - opona "mieszana" ale o bardziej terenowym charakterze bieżnika niż Dry, bliżej jej do Wet

    10. Pirelli Cinturato Gravel Hard Terrain 

    Pirelli Cinturato Gravel Hard Terrain to najdroższa "guma" gravelowa w tym zestawieniu. Włoska marka ale produkowana we Francji, przeznaczona, wg producenta na ciężki teren oraz... ubite nawierzchnie. Z czym się nie zgodzę, że dużo lepszą oponą na cieższy teren będzie model Gravel Mixed tego producenta. To na niej miałem przyjemność przejechać trzy ultramaratony. Jedyny kapeć jaki złapałem na nich, to ten po najechaniu na pinezkę... :/ Dostępna w rozmiarze 700x45C w cenie ponad 200zł za sztukę.

    Całkiem nową oponą na rynku jest Pirelli Cinturato Gravel RC, która jest mega drogą oponą! Łączy sobie zalety modeli H oraz M. Na ultramaratony będzie pewnie jednym z lepszych rozwiązań dla kogoś, kto będzie w stanie wykorzystać jej pełen potencjał!

    Zobacz również: 5 opon do gravela na trudniejszy teren oraz Opona do gravela na asfalt - 10 szybkich opon na szosę

    Komentarze

    Popularne posty z tego bloga

    Opona do gravela na asfalt - 10 szybkich opon na szosę

     Opona do gravela na asfalt - 10 szybkich opon na szosę Gravel to świetny rower na szosę! Pod warunkiem, że nie chcemy rywalizować na poważnie ani też się ograniczać tylko do asfaltu. Jest dużo wygdniejszy niż typowa szosa i nie ogranicza się tylko do dobrej, płaskiej drogi. Szybka opona gravelowa jest zatem dość często poszukiwania. Opona do gravela na szosę nie będzie tak wąska, jak typowo szosowa opona . Zazwyczaj warto wybrać oponę o szerokości minimum 28C a maksymalnie 32-35C. Opona do gravela na szosę powinna mieć też dość skromny bieżnik (ale nie całkowicie łysy). Opona szosowa do gravela to obecnie w miarę prosty wybór, gdyż każdy z większych producentów, ma taką w swojej ofercie. Poniżej zestawienie 10 opon do gravela na asfalt : Panaracer GravelKing Slick Panaracer GravelKing SS Continental Grand Prix 5000 Continental Contact Speed Schwalbe G-One Speed Vittoria Terreno Zero G2.0 Pirelli Cinturato Velo Hutchinson Overide WTB Byway IRC Boken Panaracer GravelKing Slick - w każd

    Lumintop B01 czy Eyan Streak 1000 - lampki do gravela

    Lumintop B01 czy Eyen Streak 1000 - lampki do gravela Eyen Streak 1000 vs Lumintop B01. To dwie najlepsze lampki rowerowe na ultramaratony gravelowe . Lampka rowerowa przednia musi, w moim osobistym rankingu, spełniać dwa podstawowe kryteria: mieć moc co najmniej 600 lumenów i możliwość ładowania w czasie działania/jazdy . Oba te modele te warunki spełniają. Lumintop B01 vs Eyen Streak 1000 - która z tych lampek jest najlepsza w bezpośrednim porównaniu? Eyen Streak 1000 i Lumintop B01 - test To porównanie nie jest testem stricte każdej z tych lampek osobno. Test Eyen Streak 1000 znajdziecie m.in. na YT na kanale "Rowerowe Porady" . Natomiast na test Lumintop B01 zapraszam na kanał "Diodek" . W tym poście skupię się tylko na bezpośrednim porównaniu tych dwóch modeli.  Eyen Streak 1000 i Lumintop B01 - dlaczego do gravela? Długo szukałem lampki, która by zdała test na ultramaratonie rowerowym trwającym ponad 24h (czyli z jazdą podczas nocy). Gdy nie brałem udziału jes

    Test Kross Urbanrack - minimalistyczny bagażnik rowerowy do gravela i szosy

    Długo szukałem bagażnika rowerowego do swojego gravela, który byłby uzupełnieniem opcji bikepackingowej. I tak trafiłem na bagażnik Kross Urbanrack. Kross Urbanrack Kross Urbanrack - bagażnik do gravela, szosy? Bagażnik Kross Urbanrack dedykowany jest dla kół 700C. Co, po zamontowaniu do swojego gravela Accent Furious, potwierdzam. Wykonany jest z aluminium ALU 6061 T6. Czy standard. Producent podaje, że jego masa wynosi 570g. Moja waga podała, że jest to trochę więcej - 586g (i to po odklejeniu czerwonych naklejek z napisem Kross 😃). Niemniej nadal, zaliczył bym go do lekkich bagażników rowerowych. Rozstaw montażowy wynosi 154 mm. Teoretycznie powinien zatem pasować do większości rowerów gravelowych i jak i szosowych. Jego górna, powierzchnia użytkowa ma szerokość zaledwie 65 mm. W porównaniu do standardowych bagażników, jest bardzo wąski. Dolne rurki mają rozstaw 97 mm. Producent deklaruje maksymalny udźwig na poziomie 18kg. Nie jest więc to propozycją dla heavy sakwiarzy

    Opony do gravela na trudniejszy teren

    Opony do gravela na trudniejszy teren Gravel to jeden z najbardziej uniwersalnych typów roweru. Dlatego też powinien być wyposażony w opony o bardzo uniwersalnym bieżniku. Niemniej, czasami zaplanujemy zjechać w trudniejszy, błotnisty lub piaskowy teren albo wziąć udział w bardziej hardcorowym ultramaratonie gravelowym. W takich warunkach universalna opony gravelowe mogę nie wystarczyć. Jaką zatem kupić oponę do gravela na błoto, piasek czy grząski teren? Poniżej, zestawienie opon do gravela na trudniejsze warunki: TUFO Swampero Vittoria Terreno Wet Schwalbe G-One Ultrabite Panaracer GravelKing EXT Pirelli Cinturato Gravel M Mixed Maxxis Rambler Schwalbe Smart Sam CST Crisscross TUFO Swampero - to nowa linia, czeskich opon gravelowych, dedykowanych, jak sama nazwa wskazuje, na "bagienne" warunki. Występują jedynie w rozmiarze 700x40C i deklarowanej wadze 430g.  Vittoria Terreno Wet - seria opon gravelowych od włoskiego producenta. Model Wet o agresywnym bieżniku, jest propo