Przejdź do głównej zawartości

Lumintop B01 czy Eyan Streak 1000 - lampki do gravela

Lumintop B01 czy Eyen Streak 1000 - lampki do gravela

Lumintop B01 vs Eyen Streak 1000


Eyen Streak 1000 vs Lumintop B01. To dwie najlepsze lampki rowerowe na ultramaratony gravelowe. Lampka rowerowa przednia musi, w moim osobistym rankingu, spełniać dwa podstawowe kryteria: mieć moc co najmniej 600 lumenów i możliwość ładowania w czasie działania/jazdy. Oba te modele te warunki spełniają. Lumintop B01 vs Eyen Streak 1000 - która z tych lampek jest najlepsza w bezpośrednim porównaniu?

  • Eyen Streak 1000 i Lumintop B01 - test
To porównanie nie jest testem stricte każdej z tych lampek osobno. Test Eyen Streak 1000 znajdziecie m.in. na YT na kanale "Rowerowe Porady". Natomiast na test Lumintop B01 zapraszam na kanał "Diodek". W tym poście skupię się tylko na bezpośrednim porównaniu tych dwóch modeli. 

  • Eyen Streak 1000 i Lumintop B01 - dlaczego do gravela?
Długo szukałem lampki, która by zdała test na ultramaratonie rowerowym trwającym ponad 24h (czyli z jazdą podczas nocy). Gdy nie brałem udziału jeszcze w tego typu imprezie, i jazda po nocy na gravelu ograniczała się jedynie do paru godzin, zainwestowałem w Knog PWR Road. Skusiłem się na zastosowane w niej ciekawe rozwiązania, jak prosty i nie zajmujący dużo mniejca na kierownicy montaż i dobrą moc świecenia. Niestety tej lampki nie można ładować w czasie jazdy. A maksymalne świecenie 600 lumenów trwa tylko trochę ponad 2h. Nie będę tu się o niej rozpisywał, tym bardziej, że rozpadła mi się w ręcę kiedy zdjęmowałem moduł z głowicą w celu jej naładowania...

Lumintop B01 vs Eyen Streak 1000

Na ratunek przyszła firma Dadelo ze swoją marką "EYEN". W tym z lampką Streak 1000. Najważniejsze cechy tej lampki dla mnie to:
  • moc świecenia 1000 lumenów
  • możliwość ładowania w czasie jazdy
  • mnóstwo możliwości montażu
  • akceptowalna cena
W trybie ultra boost, czyli 1000 lumenów, lampka świeci 1:25h a w trybie high, czyli ok 600 lumenów, lampka świeci 2:15. Te wartości pokrywają się z moimi obserwacjami.

Nie byłbym sobą, gdybym jednak nie śledził rynku lampek rowerowych i nie szukał jakiej ciekawej alternatywy dla Eyena. Na grupach na FB oraz forach, padała nazwa Lumintop B01. Dostępna jest na Aliexpress w cenie ok 140zł. Najważniejse cechy tej lampki to:
  • moc świcenia 850 lumenów (tryb turbo) oraz 450 lumenów (tryb high)
  • możliwość ładowania w czasie jazdy (i to bez konieczności posiadania baterii wewnątrz!)
  • łatwy montaż
  • atrakcyjna cena
  • Eyen Streak 1000 i Lumintop B01 - oświetelnie
Mam problem ze wskazaniem jednoznacznego zwycieżcy pod względem oświetlenia, czyli najważniejszej cechy lampki rowerowej. Dlaczego? Eyen Streak 1000 generuje odrobinę mocniejsze światło (choć w większości jeźdzę na drugim trybie) niż Lumintop B01 o 250 lumenów. Stąd punkt dla tej pierwszej lampki. Jednak to Lumintop ma odcięcie i nie oślepia tak bardzo, jadących z naprzeciwka rowerzystów. Eyen tego nie posiada. Lumintop także lepiej oświetla drogę bezpośrednio przed rowerem oraz bardziej rozświetla pobocza. Eyen ma strumień światła skupiony bezprośrednio na przód.

Lumintop B01 czy Eyen Streak 1000 barwa światła

Największą wadą (i chyba jedyną) lampki Lumintop B01 jest ciepła barwa światła. Nie znalazłem nigdzie informacji o temperaturze barwy tej latarki. Gdy mamy tylko tą lampkę, barwa ta nie wydaje się aż tak ciepła ale gdy zestawimy ją z zimną barwą światła z Eyen Streak 1000, to ewidentnie widać różnicę. Dlaczego ciepła temperatura barwy jest wadą? Być może dla Ciebie nie jest to minus. Moje obawy są związaniem z tym, że jadąc zmęczonym w nocy, ciepła barwa światła może być bardziej "usypiająca" niż barwa zimna.

Lumintop B01 - obszar świecenia
Lumintop B01 - obszar świecenia (tryb 450 lumenów)

Eyen Streak 1000 (tryb 1000 lumenów)
Eyen Streak 1000 (tryb 1000 lumenów)

Eyen Streak 1000 (tryb 1000 lumenów)
Eyen Streak 1000 (tryb 1000 lumenów)
  • Eyen Streak 1000 i Lumintop B01 - montaż
Jak już wspomniałem, oba modele można zamontować na kierownicy na kilka sposobów. U mnie wylądowały na kierownicy (można je zamontwać także pod np. Garminem lub lemomndce). Mniej miejsca zajmuje Lumintop, gdyż jest bardziej kompaktowa. Lumintop ma dużą przewagę nad Streak 1000, jeżeli chodzi i podpięcia kabelka ładującego w czasie jazdy. W Streak 1000, gniazdo microUSB jest schowane dość głęboko w obudowie, przez co trzeba dużo ciepliwości i pewnej ręki aby w środku nocy, w lesie, po kilkunastu godzinach jazdy, podłączyć do niej power bank... W B01 złącze nie jest tak głęboko schowane i wpięcie kabelka trwa szybciej. 

Eyen Streak 1000 i Lumintop B01 - montaż
  • Eyen Streak 1000 czy Lumintop B01 - którą lampkę wybrać?
Zacznę od zalet Eyen Streak 1000. Z tą lampką przejechałem m.in. Robinsonadę. Moc świecenia do jazdy po wioskach a nawet zapomnianych leśnych ścieżkach jest wystarczająca. Pojemność wewnętrznej baterii, w drugim najwyższym trybie ok 600 lumenów, wystarcza na ok 2h (dużo zależy od temperatury). Ma możliwość ładowania z power banku (polecam co najmniej 20000 mAh) w czasie działania/jazdy. W zestawie jest multum akcesorii. Istnieje dedykowany pilot do niej (zbędny gadżet). Kosztuje 269 zł. 

Wady? Na kierownicy mogła by zajmować mniej miejsca. Głęboko schowany port microUSB jest irytujący. Brak odcięcia. Strumień światła mógłby lepiej oświetlać pobocza.

Zalety Lumintop B01 to bardziej kompaktowe kształty niż Streak 1000. Jest lżejsza niż Eyen (Lumintop B01 waży z baterią 18650 - 136g; goły Eyen Streak 1000 - 196g). Posiada odcięcie światła oraz lepiej oświetla drogę przed rowerem oraz pobocza. Także ma możliwość ładowania podczas jazdy (i to nawet bez baterii w środku!). Przy 850 lumenach świeci około 2h (przy dołączonym ogniwie 16850 o pojemności 2600 mAh). Możliwość zastosowania innych ogniw 18650 oraz 21700 (te są jednak trudniej dostępne i często są o niższej, deklarowanej pojemności niż twierdzą sprzedawcy). Można zabrać z sobą 3-4 ogniwa 18650 z sobą i powinno to starczyć na całonocną jazdę lub zasilać ja bezpośrednio z power banka. Do kupienia od majfrendów za ok 140zł. 

Wady? Ciepła temperatura świecenia, w porównaniu do Eyan Streak 1000 czy wspomnianej Knog PWR. Może to być ona bardziej nużąca podczas nocnej jazdy na zmęczeniu. Brak gwarancji. I więcej minusów nie znajduję obecnie.

Jaką lampkę weźmę z sobą na tegoroczne ultramaratony - drugą edycję Robinsonady oraz Warta Gravel? Muszę jeszcze dłużej poużytkować Lumintop B01 i wtedy zdecyduję. Eyen Streak 1000 jak do tej pory mnie nie zawiodła. Czy tak samo będzie z Lumintop B01? We wrześniu dam znać :)
  • Czas świecenia Lumintop B01
Lampka w trybie high, czyli 450 lumenów, z ogniwem Xtar 21700 o pojemnośći 5000 mAh, świeciła przez 4h 35min i przeszła na niższy tryb. Można więc zabrać dwa takie ogniwa i mamy całą noc jazdy rowerem.

bateria do lumintop b01
  • Jakie baterie do Lumintop B01?
Jak wspomniałem lampka pracuje z ogniwami 18650 oraz 21700. Te drugie można kupić o pojemności aż 5000 mAh. Co powinno prawie dwukrotnie wydłużyć świecenie się lampki. Dla bezpieczeństwa warto wybrać te z zabezpieczeniem, na Allegro dostępne jest markowe ogniwo Xtar za ok 45 zł.

Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie ładowarki obsługują zabezpieczone ogniwa 21700 (gdyż są dłuższe od tych nie zabezpieczonych). Jedną z ładowarek, która obsługuje zabezpieczone 21700 to Xtar X2 za około 60zł.

Komentarze

  1. Ciekawi mnie ile Lumintop wytrzymuje na max trybie bo zapewne przełącza się na niższy tryb po rozgrzaniu i zadziałaniu zabezpieczenia termicznego.
    Gdzies znalazłem, ze max czas swiecenia to 2h na ogniwie 18650, ale nie wiem o jakiej pojemnosci i ile faktycznie poswieci zanim zagrzeje sie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jaka opona do gravela? Moje Top 10 opon gravelowych

Rower typu gravel bardzo szybko zdobył dużą popularność i jeszcze z dwa lata temu, modeli opon do gravela nie było za dużo. Obecnie każdy większy producent ogumienia, ma w swojej ofercie kilka modeli opon gravelowych. Top10 opon do gravela : Panaracer GravelKing Tufo Speedero Schwalbe G-One Tufo Thundero WTB Resolute Continental Speedride Continental Terra Speed Maxxis Rambler Vittoria Terreno Pirelli Cinturato Gravel Hard Terrain  1. Panaracer GravelKing Znany i ceniony japoński producent opon rowerowych. Na gravelkingach SK w rozmiarze 43C przejechałem już ponad 7000 km. Zużycie na tylnej oponie jest znaczne ale sądzę, że spokojnie do 10000 km opona dałaby radę. Obecnie zamieniłem miejscami opony i powinny jeszcze ten sezon posłużyć. Panaracer udostępnia aż cztery rodzaje tych opon: GravelKing Slick - głodki bieżnik o charakterze bardziej szosowym GravelKing SS - semi-slick, szybkie na asfalcie i dobre na ubity szutr GravelKing SK - niskie opory toczenia i idealny bieżnik na szutr

Opona do gravela na asfalt - 10 szybkich opon na szosę

 Opona do gravela na asfalt - 10 szybkich opon na szosę Gravel to świetny rower na szosę! Pod warunkiem, że nie chcemy rywalizować na poważnie ani też się ograniczać tylko do asfaltu. Jest dużo wygdniejszy niż typowa szosa i nie ogranicza się tylko do dobrej, płaskiej drogi. Szybka opona gravelowa jest zatem dość często poszukiwania. Opona do gravela na szosę nie będzie tak wąska, jak typowo szosowa opona . Zazwyczaj warto wybrać oponę o szerokości minimum 28C a maksymalnie 32-35C. Opona do gravela na szosę powinna mieć też dość skromny bieżnik (ale nie całkowicie łysy). Opona szosowa do gravela to obecnie w miarę prosty wybór, gdyż każdy z większych producentów, ma taką w swojej ofercie. Poniżej zestawienie 10 opon do gravela na asfalt : Panaracer GravelKing Slick Panaracer GravelKing SS Continental Grand Prix 5000 Continental Contact Speed Schwalbe G-One Speed Vittoria Terreno Zero G2.0 Pirelli Cinturato Velo Hutchinson Overide WTB Byway IRC Boken Panaracer GravelKing Slick - w każd

Test Kross Urbanrack - minimalistyczny bagażnik rowerowy do gravela i szosy

Długo szukałem bagażnika rowerowego do swojego gravela, który byłby uzupełnieniem opcji bikepackingowej. I tak trafiłem na bagażnik Kross Urbanrack. Kross Urbanrack Kross Urbanrack - bagażnik do gravela, szosy? Bagażnik Kross Urbanrack dedykowany jest dla kół 700C. Co, po zamontowaniu do swojego gravela Accent Furious, potwierdzam. Wykonany jest z aluminium ALU 6061 T6. Czy standard. Producent podaje, że jego masa wynosi 570g. Moja waga podała, że jest to trochę więcej - 586g (i to po odklejeniu czerwonych naklejek z napisem Kross 😃). Niemniej nadal, zaliczył bym go do lekkich bagażników rowerowych. Rozstaw montażowy wynosi 154 mm. Teoretycznie powinien zatem pasować do większości rowerów gravelowych i jak i szosowych. Jego górna, powierzchnia użytkowa ma szerokość zaledwie 65 mm. W porównaniu do standardowych bagażników, jest bardzo wąski. Dolne rurki mają rozstaw 97 mm. Producent deklaruje maksymalny udźwig na poziomie 18kg. Nie jest więc to propozycją dla heavy sakwiarzy

Opony do gravela na trudniejszy teren

Opony do gravela na trudniejszy teren Gravel to jeden z najbardziej uniwersalnych typów roweru. Dlatego też powinien być wyposażony w opony o bardzo uniwersalnym bieżniku. Niemniej, czasami zaplanujemy zjechać w trudniejszy, błotnisty lub piaskowy teren albo wziąć udział w bardziej hardcorowym ultramaratonie gravelowym. W takich warunkach universalna opony gravelowe mogę nie wystarczyć. Jaką zatem kupić oponę do gravela na błoto, piasek czy grząski teren? Poniżej, zestawienie opon do gravela na trudniejsze warunki: TUFO Swampero Vittoria Terreno Wet Schwalbe G-One Ultrabite Panaracer GravelKing EXT Pirelli Cinturato Gravel M Mixed Maxxis Rambler Schwalbe Smart Sam CST Crisscross TUFO Swampero - to nowa linia, czeskich opon gravelowych, dedykowanych, jak sama nazwa wskazuje, na "bagienne" warunki. Występują jedynie w rozmiarze 700x40C i deklarowanej wadze 430g.  Vittoria Terreno Wet - seria opon gravelowych od włoskiego producenta. Model Wet o agresywnym bieżniku, jest propo